Sylwetki Patronów Szkoły Podstawowej w Cieszynie
- Szczegóły
- Kategoria: PATRON
Patroni Szkoły Podstawowej w Cieszynie
Maria Helena Kaczyńska z domu Mackiewicz ukończyła handel zagraniczny na wydziale transportu morskiego Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie, a następnie pracowała w Instytucie Morskim w Gdańsku.
Znała języki obce: francuski, rosyjski, hiszpański i angielski. Była korepetytorem i tłumaczem.
Zawsze ambitna, uparta, konsekwentna, wytrwała i posiadała wielką, nieraz jakby nadprzyrodzoną siłę.
Zawsze naturalna, spontaniczna, ale i dystyngowana. Była prawdziwą duszą towarzystwa.
Cechowała ją niezwykła kultura, poczucie godności, elegancja.
Pierwsza Dama była niezwykle otwarta i chętna do udzielania pomocy ludziom. Wszystkich szanowała bez względu na rangę czy stanowisko.
Nawiązywała dobre kontakty z dziećmi, właśnie dlatego, że potrafiła traktować je partnersko. Twierdziła, że „Nie można patrzeć na nie z góry, a zawsze w oczy.”
„O wielkości człowieka świadczy szacunek do tych maluczkich, pokrzywdzonych, biednych.”
Organizowała pomoc dzieciom, niepełnosprawnym, ludziom kultury. Przyznano Jej wiele odznaczeń państwowych i wyróżnień, a wśród nich:
- tytuł i statuetkę Człowieka Otwartego Serca,
- tytuł honorowego Anioła Kliniki Budzik,
- statuetkę Mecenasa polskiej Ekologii,
- Bursztynową Różę pod hasłem Miej serce i patrzaj w serce – przeciw obojętności,
- order „Ambasadora Rozwoju Profilaktyki Zdrowia w Polsce 2009”.
Promowała Polskę na świecie. Ciekawił ją świat. Zawsze miała w torebce aparat fotograficzny. Żeglowała. Grała na fortepianie. Uwielbiała muzykę klasyczną, kochała Chopina, Mozarta, Beethovena. Bardzo też lubiła Kaczmarskiego, zaraziła się tym od męża.
Profesor Lech Aleksander Kaczyński ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował na Uniwersytecie Gdańskim i w Koszalinie.
Był wice-przewodniczącym „Solidarności”, senatorem, ministrem stanu, posłem, prezesem NIK-u, ministrem sprawiedliwości, prezydentem stolicy i prezydentem Polski. Poza tym był cenionym w środowisku specjalistą z zakresu prawa pracy. Posiadał wszechstronną wiedzę.
Rzetelny i bardzo wymagający wobec swoich uczniów. Wykładów nie odczytywał, tylko wygłaszał.
Nie był wymagający, jeśli chodzi o siebie. Wyjątkiem były dobra herbata, książki i ulubione płyty.
Kibicował młodym, utalentowanym pisarzom.
Udowadniał, że historię trzeba znać, żeby rozumieć to, co dzieje się tu i teraz.
Obdarzony był zdolnościami matematycznymi. Bezbłędnie potrafił obliczyć, jaki dzień tygodnia będzie na przykład za trzy lata, trzy miesiące i trzy dni.
Swoją działalność traktował jak służbę publiczną. Był niezłomny. Imponował konsekwencją, uczciwością, bezinteresownością.
Z Jego inicjatywy powstało Centrum Naukowe Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii i Żydów Polskich.
Ustanowił 2 – maja Dniem Flagi.
Mówił: „Jeśli mamy być partnerem dla innych, sami siebie musimy szanować.”
Chciał silnej, nowoczesnej, rozwijającej się Polski, traktowanej podmiotowo, a przy tym pamiętającej o swojej tożsamości, którą tworzy historia. Wielokrotnie był odznaczany orderami Polski, w tym Orderem Orła Białego i Orderem Odrodzenia Polski I klasy. Wiele nazwisk zasłużonych Polaków wydobył z niepamięci i uhonorował odznaczeniami. Przypominał, z czego Polacy mogą być dumni.
Pani Maria Kaczyńska mówiła: „Jestem dumna ze swojego męża, bo jest bardzo dzielny w tym, co robi, jest odpowiedzialny, kompetentny. Jest w nim taka cecha, że bywa szczery do bólu. Nie uznaje kłamstwa, fałszerstwa, nielojalności.”
Patroni naszej szkoły to para wyjątkowych ludzi, którzy łączyli w sobie szlachetność z wrażliwością i skromnością. Pani Maria i Pan Lech wzrastali w rodzinach, w których kultywowano patriotyzm, tradycje rodzinne, umiłowanie historii. Wywodzili się z domów, gdzie dobro ojczyzny było sprawa istotną.
Dom państwa Kaczyńskich był wypełniony uczuciem, ciepłem, wzajemnym zrozumieniem i poczuciem humoru. Nasi patroni byli uosobieniem dobroci, mądrości, ogromnej wiedzy i empatii. Byli miłośnikami zwierząt, dbali o piękno przyrody.